VIDEO

DO POBRANIA

mgr Edyta Harmata – dietetyk kliniczny

Nazywam się Edyta Harmata i jestem dietetykiem klinicznym. Na co dzień pracuję w Oświęcimskim Centrum Medycznym Medicome zajmując się wspieraniem żywieniowym pacjentów. Niewłaściwe odżywianie jest jedną z przyczyn wielu dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Obecnie cukrzyca jest zdiagnozowana u co 11 dorosłej osoby na świecie. Choroby serca, zawały i udary są w 50 % przyczynami zgonów. 90 % cierpiących na choroby serca czy cukrzycę mają nadwagę lub otyłość. Dlatego propagowanie zdrowego stylu życia w tym odpowiednio dobranej diety jest bardzo ważna.

Jednak szczególnie ważne jest zdrowe odżywianie dla młodych sportowców, ponieważ młodzież i dzieci są w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu, a dodatkowo duże obciążenie fizyczne dla młodej osoby powoduje zwiększenie zapotrzebowania energetycznego oraz większe zapotrzebowanie na makro i mikro składniki odżywcze.

Dzieci sportowcy często sięgają po niezdrowe, słodkie przekąski ponieważ po wysiłku wzrasta u nich zapotrzebowanie na węglowodany. Nie jest to najlepszy sposób na regeneracje po wysiłkową. Uczniowski Klub Hokejowy Unia Oświęcim zaproponowały mi dłuższą współpracę opierającą się na cyklicznych spotkaniach z młodymi sportowcami i przekazanie im wiedzy na temat zdrowego odżywiania i suplementacji w sporcie.

Podczas spotkań podejmujemy tematy związane z porą oraz składem posiłku, który uzależniony jest od cyklu treningowego w ciągu dnia i cyklu startowego. Na co należy zwrócić uwagę w diecie, gdy pojawiają się problemy gastryczne, lub niedobory witamin czy mikroelementów i jakim zapobiegać? Uważam , że to bardzo dobry sposób na propagowanie u młodzieży zdrowego odżywiania, gdy sami mogą decydować co jeść wiedząc jaki to ma wpływ na ich samopoczucie, ale przede wszystkim jakie ma to przełożenie na wyniki sportowe.